• Новина з категорії: Охорона здоров’я2

  Перелік ліків по пілотному проекту з гіпертонії розширюється

  Сьогодні весь світ визначає артеріальну гіпертензію як соціальну проблему, яка впливає на здоров’я суспільства і тривалість життя громадян. Україна не є винятком, тому що рівень поширеності цього захворювання та смертності від нього в країні досить високий. Щорічно це захворювання виявляють у 1 млн. українців, чому сприяє наявність високого артеріального тиску, що суттєво підвищує захворюваність на ішемічну хворобу серця, інфаркт та інсульт, а також на серцеву та ниркову недостатність. З метою зниження захворюваності населення на гіпертонічну хворобу, ішемічну хворобу серця, судинні ураження мозку, підвищення тривалості та якості життя пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями та підвищення доступності їх лікування з 1 червня 2012 р. в Україні у рамках соціальних ініціатив Президента Віктора Федоровича Януковича діє пілотний проект з регулювання цін на лікарські засоби для осіб із гіпертонічною хворобою. Держава простягла руку допомоги тим українцям, для кого підвищений тиск щоденно є актуальною проблемою.

  В Уманській ЦРЛ створений електронний реєстр хворих, які знаходяться на диспансерному обліку з приводу гіпертонічної хвороби. Станом на 01.01.2013 р. в реєстр внесено 10274 особи. За І півріччя 2013 року гіпертонічна хвороба (всі форми) складає 6450 осіб (І півріччя 2012 р. – 6267), показник на 10 тис. населення – 1753,8 (І півріччя 2012 р. – 1684,3), обласний показник за 2012 р. на 10 тис. населення – 3477,5, по Україні – 3278,1 на 10 тис. населення.

  У квітні минулого року Кабмін прийняв постанову «Про реалізацію пілотного проекту щодо впровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб із гіпертонічною хворобою». Пілотний проект впроваджувався у 2 етапи. На першому були введені граничні (максимальні) гуртово-відпускні ціни на медикаменти. На другому — запровадили часткове відшкодування їхньої вартості з державного бюджету. Схема, за якою хворий може отримати дешевші ліки в Уманському районі, — досить проста. Потрібно звернутися до дільничного терапевта, сімейного лікаря, кардіолога чи невролога (щоправда, обов’язково до лікарів поліклінік або ж амбулаторій, оскільки працівники стаціонарних медичних закладів можуть тільки дати рекомендації). Після того, як хворий отримає рецепт, він може з ним звернутися у будь-яку аптеку, яка знаходиться на території Уманської центральної районної лікарні або в лікувальних закладах району.

  Загалом, у державі у 2013 році на реалізацію проекту з часткового відшкодування вартості лікарських засобів для лікування осіб з гіпертонічною хворобою заплановано 191,6 млн. грн. за рахунок коштів, передбачених МОЗ України за бюджетною програмою «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на часткове відшкодування вартості лікарських засобів для лікування осіб з гіпертонічною хворобою». Сума відшкодування вартості лікарських засобів для хворих Уманського району складає 210,8 тис. грн. За 9 місяців поточного року реалізовано рецептів на загальну суму 59803,3 грн.., що становить 28,3% від загальної суми коштів, виділених на реалізацію проекту.

  Хворий, купуючи препарат, платить тільки різницю між гуртовою ціною і ціною реалізації. Наприклад, якщо гуртова ціна лізиноприлу становить 30 гривень, а в аптеці ці ліки продають по 35 гривень, то людина платить тільки різницю вартості, тобто — 5 гривень. До «пілотного» переліку медикаментів увійшли 7 груп препаратів: еналаприл, лізіноприл, бісопролол, метопролол, небіволол, амплодіпін, ніфедипін. Постановою КМУ від 12.06.2013 р. № 554 затверджено зміни до Пілотного проекту щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою (далі — Пілотний проект). Документ набув чинності після його офіційного опублікування. Так, до переліку лікарських засобів, на які поширюється дія Пілотного проекту, застосовано нові підходи до відшкодування вартості зазначених лікарських засобів. 12 червня 2013 р. Урядом прийнято постанови «Питання удосконалення реалізації пілотного проекту щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою» та «Про внесення змін до Порядку часткового відшкодування вартості лікарських засобів для лікування осіб з гіпертонічною хворобою». Відповідно до цих постанов КМУ до переліку лікарських засобів, на які поширюється дія Пілотного проекту, включено комбіновані препарати, що збільшить коло пацієнтів з гіпертонічною хворобою, залучених до Пілотного проекту; застосовано нові підходи до методики розрахунку як граничного рівня оптово-відпускних цін на лікарські засоби, так і порівняльних референтних цін на них, які підлягають частковому або повному відшкодуванню; врегульовано питання щодо визначення розпорядників субвенцій для здійснення часткового відшкодування вартості ліків суб’єктам господарювання та зменшення терміну відшкодування суб’єктові господарювання коштів за відпущенні лікарські засоби.

  Крім вище вказаних 7 міжнародних непатентованих назв лікарських засобів, на які поширюється дія Пілотного проекту, до нього також включено комбінації цих препаратів: еналаприл (комбінація з гідрохлортіазидом); лізиноприл (комбінація з гідрохлортіазидом); амлодипін (комбінація з лізиноприлом).
  Також встановлено, що препарати для лікування осіб з гіпертонічною хворобою в межах кожної міжнародної непатентованої назви (МНН) з урахуванням відповідного дозування поділяються на такі 3 групи залежно від їх вартості з урахуванням граничних постачальницько-збутових та торговельних (роздрібних) надбавок, встановлених постановою КМУ від 25.04.2012 р. № 340:

  - перша група — лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою, вартість яких підлягає частковому відшкодуванню (90%);

  - друга група — лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою, вартість яких підлягає частковому відшкодуванню їх вартості (менше 90%);

  - третя група — лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою, вартість яких не підлягає відшкодуванню.

  При цьому дозволяється відшкодовувати вартість вказаних лікарських засобів, які належать до третьої групи, після декларування зміни їх оптово-відпускної ціни нижче встановлених МОЗ України граничних рівнів цін для препаратів першої або другої групи.

  Розширення переліку лікарських засобів комбінованими препаратами суттєво збільшить коло пацієнтів з гіпертонічною хворобою, які будуть залучені до пілотного проекту. Це дозволить досягнути основної його мети – зменшення кількості складних наслідків гіпертонічної хвороби, таких як інфаркти та інсульти. Ми прагнемо наблизити показник лікування гіпертонічної хвороби до середньоєвропейського рівня.

  Схожі новини