• Новина з категорії: Новини

  Запобігання інфекційної захворюваності шляхом вакцинації

  За останні кілька років в Україні серед батьків відзначилося велике занепокоєння з приводу щеплень і навіть страх перед щепленнями. Як наслідок рівень відстрочки або відмови від вакцинації в Україні набагато вищій, ніж у більшості країн. Ці страхи посилилися через неправдиву і невірну інформацію, які поширюють ЗМІ, включаючи Інтернет. Не будучи медичними працівниками, батьки навіть не можуть уявити, наскільки неблагополучною є ця ситуація. Оскільки імунізація може врятувати безліч життів, що є набагато безпечнішим ніж життя без неї.

  В умовах нестачі вакцин для планових щеплень, порушення Календаря профілактичних щеплень стало масовим явищем серед українських дітей. На щастя, вакцини поступово з’являються в медичних установах країни.

  Наразі щеплення дітей Уманського району проводиться безкоштовно як в амбулаторіях сіл так і в щеплювальному кабінету Уманської амбулаторії загальної практики сімейної медицини, де тільки за останній місяць було проведено близько 200 щеплень. В наявності є вакцини:

  -5-компонентна вакцина «Пентаксим» для захисту від кашлюку, дифтерії, правця, гемофільної інфекції та поліомієліту – для дітей до 1 року.

  - моно компонентна вакцина для профілактики гемофільної інфекції.

  - вакцина «Імовакс» - для профілактики поліомієліту – ін’єкційна.

  - вакцина АДП-М для профілактики дифтерії та правця у дітей старше 8 років та дорослих.

  - вакцина «Пріорікс» для профілактики кіру, паротиту, краснухи.

  - має надійти 2 партія вакцини для профілактики гепатиту В.

   

  Для чого дітям необхідна імунізація?

  Діти, так само як і дорослі повинні пройти вакцинацію для захисту від інфекцій, які викликають важкі захворювання, призводять до довічної інвалідності і смерті. Деякі батьки вважають, що ці захворювання більше не загрожують їх дітям, оскільки вони не знають жодної дитини, яка б на них хворіла. Однак:

  -Багато захворювань, які можна попередити вакцинацією, досі настільки широко поширені в Україні, що без захисту за допомогою щелень існує реальний ризик спалаху цих захворювань.

  -Інші захворювання застрічаються рідше, але якщо охоплення імунізацією стає занадто низьким, спалахи швидко поширюються по всій країні. Згадайте 1990-і роки, коли в Росії та Україні виникла епідемія дифтерії, від якої постраждали десятки тисяч людей.

  -Деякі інфекційні захворювання зустрічаються в Україні дуже рідко або взагалі відсутні, але вони досі є в інший частинах світу. Через широке поширення подорожей українці також піддаються ризику.

  Дитина, яка не отримала щеплення, наражається на великий ризик захворіти й отримати ускладнення. Зокрема, у таких дітей при зараженні гепатитом В розвивається хронічний гепатит В, який призводить до розвитку цирозу і раку печінки. У дітей до 1 року туберкульоз протікає у вигляді генералізованої форми — з ураженням печінки, нирок, кісток. Часто він викликає ураження мозкових оболонок — туберкульозний менінгіт. Гемофільна паличка (Хіб-інфекція) у дітей перших років життя, яким не робили щеплення, призводить до розвитку пневмонії (запалення легенів), гнійного менінгіту (запалення оболонок мозку), сепсису („зараження” крові), епіглотиту (запалення надгортанника, що призводить до задухи) і отиту (запалення середнього вуха), гнійного артриту (запалення суглобів), гнійного остеомієліту (запалення кістки). Щороку завдяки щепленням у світі вдається зберегти понад 2,5 млн дитячих життів. Вакцинація попереджає розповсюдження інфекційних захворювань. Завдяки їй у світі було викоренено натуральну віспу, у багатьох країнах — правець новонароджених.

  Як вакцинація захищає дітей від хвороб?

  Вакцинація стимулює організм людини для успішної протидії мікроорганізмам, які викликають багато серйозних захворювань у людей.

  Після введення вакцини вона запускає відповідну реакцію організму, яка дозволяє дитині успішно чинити опір мікроорганізмам, якими дитина могла заразитися з навколишнього середовища чи безпосередньо від хворої людини. Для формування безпечного ріня захисту вводять різну кількість доз вакцин. Деякі вакцини забезпечують захист на все диття, а для деяких необхідно вводити «бустерні» дози в старшому віці (ревакцинація).

   

  Від яких інфекцій дитина отримує захист за календарем щеплень в Україні?

  Згідно з календарем профілактичних щеплень в Україні дитина отримує захист від 10 інфекцій: гепатиту В, туберкульозу, дифтерії, кашлюка, правця, поліомієліту, гемофільної інфекції, кору, краснухи і паротиту (свинки). Необхідні для дитини щеплення проти цих захворювань проводяться у амбулаторіяхбезкоштовно.

   

  Чому вакцинуватися від інфекції краще, ніж перехворіти й отримати імунітет?

  Захворювання, проти яких проводиться вакцинація, можуть призвести до ускладнень, інвалідності та смерті. Вакцинація — безпечний спосіб формування захисту проти інфекцій. Слід враховувати, що імунітет проти інфекційних захворювань на все життя гарантований після перенесення лише деяких хвороб, наприклад, кору, паротиту, краснухи. Але ці захворювання можуть викликати ускладнення. Чи варто ризикувати?

   

  Чи існують альтернативні способи створення захисту проти інфекцій?

  Інших перевірених ефективних способів попередження інфекційних захворювань не існує. Загартовування, повноцінне харчування та інші елементи здорового способу життя дуже важливі для здоров’я дитини. Але все це не може захистити її від інфекцій, проти яких проводиться вакцинація, та їхніх ускладнень.

  Чому важливо робити щеплення від народження?

  Вакцинація проти більшості інфекцій проводиться у віці до півтора років. Дитину слід захистити від інфекцій до того, як вона почне активно контактувати з іншими дітьми у дитячому садку або на дитячому майданчику. Чим більше дитина, яка не отримала щеплення, спілкується з іншими дітьми і дорослими, тим вищим — у разі відсутності у неї щеплення — є ризик заразитись і захворіти.

   

  Як батьки можуть бути впевненими у безпечності вакцин?

  Хоча жодна вакцина не є на 100% безпечною, сучасні вакцини є ДУЖЕ безпечними, і дітям У БАГАТО-БАГАТО разів безпечніше пройти вакцинацію, ніж залишитися без захисту.

  Безпека вакцини забезпечується за рахунок багатьох дублюючих один одного заходів. Перш ніж вакцина отримає офіційний дозвіл для використання на ринку або буде включена в національні програми імунізації різних країн, включаючи Україну, кожну вакцину вивчають багато років. У процесі розробки нової вакцини спочатку необхідно отримати надійні дані про її безпеку та ефективність на тваринах. Після цього вчені повинні провести клінічні випробування за участю людей-добровільців у відповідності зі стандартними міжнародними протоколами. Дослідження кожної вакцини тривають роками, перш ніж її буде ліцензовано і допущено на ринок.

  Моніторинг безпеки та якості вакцини продовжується і після її ліцензування, реєстрації та використання в національних програмах. Постмаркетингові дослідження збирають інформацію про всі випадки побічних реакцій. Якщо виникають сумніви про безпечність конкретної вакцини її використання припиняється, до того поки не будуть визначені причини інциденту. Кожен виробник дотримується процесу контролю якості на всіх етапах виробництва, а також виконує процедури контролю якості для кожної партії вакцини.

  Усі вакцини, які використовуються в Україні, є безпечними та застосовуються і в інших країнах світу протягом багатьох років. Такий масштабний досвід чітко демонструє їх безпеку та ефективність. Проте, Міністерство охорони здоров'я сертифікує і тестує кожну партію вакцини в лабораторних умовах, перш ніж дозволити її використання в Україні. Велику увагу приділяють забезпеченню «холодового ланцюга», який застосовується для збереження дієвості вакцин при їх використанні. Існує добре організована система термінового інформування керівництва охорони здоров'я про необхідність призупинити застосування певної партії вакцин, якщо надійшли повідомлення про незвичайні або тяжкі побічні реакції при застосуванні цієї партії. Батьки можуть бути повністю впевнені, що вакцина, яку вводять їх дітям Україні, безпечна і дійсно захистить їх від серйозних захворювань. Наприклад, як і інші вакцини, вакцина проти гепатиту В може викликати різні побічні реакції, але вони рідко бувають серйозними. Приблизно в одному випадку на кожні 600 000 доз вакцини проти гепатиту В виникають ускладнення у вигляді важкої алергічної реакції - анафілактичного шоку. Симптоми анафілактичного шоку включають висипання, ускладнене дихання і різке падіння кров'яного тиску. Хоча в Україні не зареєстровано жодного випадку смерті в результаті щеплення проти гепатиту В, ці рідкісні негативні реакції є серйозними.

  З іншого боку, хронічний вірусний гепатит В є основною причиною розвитку цирозу і раку печінки. Тисячі українців є носіями вірусу гепатиту В, і багато з них постраждають від серйозних і часто фатальних наслідків цього захворювання. Сьогодні вакцина проти гепатиту В, яку застосовують в Україні, дозволяє батькам захистити своїх дітей від цих наслідків.

  Давайте також розглянемо захворювання на кашлюк і вакцину проти нього. В даний час в Україні застосовується два типи вакцин: вакцина старого покоління, так звана цільноклітинна, і більш сучасна вакцина - безклітинна (ацелюлярна). Побічні ефекти після застосування цільноклітинної вакцини виготовленої на основі убитої бактерії більш поширені, ніж після застосування ацелюлярної вакцини. Одне із 100 щеплень може викликати постійний, безперервний плач,одне з 330 - підвищення температури тіла більш ніж 40 °С, і одне на 1750 доз може викликати судоми в результаті підвищення температури. Коли Україна входила до складу Радянського Союзу, всі ми були щеплені цільноклітинною вакциною, яка була дуже ефективною, але викликала стурбованість батьків через свої побічні ефекти (в основному, через підвищення температури).

  У 1975 році Міністерство охорони здоров'я Японії вирішило припинити вакцинацію проти кашлюку. За попередні три роки в Японії було зареєстровано 400 випадків кашлюку та 10 смертей від цієї хвороби. Через три роки після скасування вакцинації в країні було зареєстровано 13 000 випадків кашлюку і 113 смертей! Слід зазначити, що незважаючи на велику кількість побічних реакцій на цільноклітинну вакцину проти кашлюку, діти не вмирали від них. Зрозумівши високу ціну своєї помилки, Міністерство охорони здоров'я Японії незабаром знову затвердило використання вакцини проти кашлюку. Цей досвід показує, що переваги «більш ризикованої» вакцини проти кашлюку абсолютно очевидно переважують її ризик. Нова безклітинна вакцина проти кашлюку значно рідше призводить до розвитку побічних реакцій.

  Чи може вакцинація ослабити імунну систему дитини?

  Абсолютно ні! Дослідження різних специфічних антитіл показують, що імунна системо здатна реагувати на дуже велику кількість антигенів, що містяться в різних вірусах і бактеріях. За оцінками вчених, вакцинація дитини від 11 інфекційних захворювань одночасно запускає в дію лише 0,1% потенційних можливостей імунної системи. Оскільки клітини постійно поновлюються (імунно система здатна виробляти близько 2 мільярдів клітин на день), вакцина ніколи не зможе пригнобити навіть частину імунної системи. Це, в принципі, означає, що імунна система здатна виробляти стільки клітин, скільки їй необхідно.

   

  Які можуть бути побічні реакції на вакцини.

  Немає нічого незвичайного в тому, що після вакцинації можуть виникати слабкі побічні реакції, такі як біль або припухлість на місці уколу, або незначне підвищення температури. Такі побічні реакції зазвичай тривають декілька днів і для полегшення стану дитини можна використовувати звичайні ліки, наприклад парацетамол. Дуже рідко люди відчувають більш серйозні побічні реакції, наприклад алергічні. Важкі алергічні реакції на вакцини виникають вкрай рідко, і медичні працівники мають лікування для них.

  Чи не небезпечно отримувати кілька щеплень в один день?

  Наукові дослідження, в ході яких вивчалися наслідки одночасного введення різних комбінацій вакцин, показали, що рекомендовані вакцини однаково ефективні як в комбінації так і окремо, і що токі комбінації не несуть підвищеного ризику розвитку побічних реакцій. Єдиний захід обережності, якого повинен дотримуватися медичний працівник, який проводить щеплення: не робити більше одного уколу в одне і те ж саме місце. Це дозволить уникнути дискомфорту у місці щеплення.

  Проведення декількох щеплень під час одного відвідування лікаря має дві практичні цілі. По-перше, дитина проходить імунізацію і, таким чином, отримує захист якомога раніше в уразливі перші місяці життя. По-друге, отримання декількох щеплень одночасно означає, що дитині доведеться менше відвідувати лікаря. Це є менш травматичним для дитини і дозволяє батькам заощадити час.

   

  Чи можно проводити вакцинацію хронічно хворій дитині?

  Хронічні хвороби, такі як бронхіальна астма, цукровий діабет і неврологічні розлади, не є абсолютним або постійним протипоказанням для вакцинації. Діти із затримками фізичного розвитку, а також діти з хронічними хворобами, потребують вакцинації навіть більше, ніж інші діти, оскільки їх організм більш уразливий і сприйнятливий до різних інфекційних захворювань. Вони проводять більше часу у медичних установах, ніж інші діти, де можуть, контактувати з інфікованими пацієнтами.

  Як підготувати дитину до щеплення?

  Підготуйтеся самі! Перш ніж Вашій дитині буде зроблено укол, виконайте кілька простих кроків, щоб відвідування пункту імунізації викликало менше стресу у Вас і Вашої дитини.

  •Прочитайте інформацію про вакцини в надійних джерелах і запишіть ті запитання, які Ви хочете поставити медичному працівнику.

  •Візьміть з собою улюблену іграшку чи книжку, а також ковдру, якою зазвичай вкривається Ваша дитина, щоб заспокоїти дитину.

  •Допоможіть дітям старшого віку зрозуміти, що вакцини - це добре. Не лякайте дитину уколами, не кажіть їм «якщо будеш погано поводитися, я тебе відведу до медсестри, і вона зробить тобі укол». Замість цього постійно нагадуйте дитині, що вакцини допомагають їй не хворіти.

  •Будьте чесні перед дитиною. Поясніть, що при уколі вони відчують, ніби їх ущипнули або вжалили, але боляче буде недовго.

  •Попросіть інших членів сім'ї, особливо старших братів чи сестер, підтримати дитину.

  Не розказуйте «страшні історії» і не лякайте дитину уколами.

  Що зробить лікар перед вакцинацією?

  Перш ніж зробити щеплення, лікар вивчить картку дитини, виміряє їй температуру і проведе загальний огляд. Лікар також надасть вам форму інформованої згоди і оцінки стану дитини для проведення вакцинації. Форма заповнюється одним із батьків або опікунів дитини. Крім того, лікар повідомить вам про:

  • можливі реакції на вакцину і терміни, в які вони можуть виникнути;

  • симптоми, при яких потрібно терміново звертатися за медичною допомогою;

  • у якому дозуванні і яке саме жарознижувальне давати дитині;

  • коли необхідно зробити наступне щеплення.

  Обов’язково задайте перед вакцинацією усі питання щодо неї, які вас цікавлять.

   

  Які протипоказання до проведення профілактичних щеплень в Україні?

  Як будь-які медичні препарати, вакцини мають свої протипоказання до застосування. Щоб уникнути ризиків виникнення у дитини побічних реакцій, лікарі дотримуються рекомендацій Міністерства охорони здоров’я щодо проведення щеплень. Завдяки цьому вакцинація є безпечною та ефективною.

  Зокрема, згідно з діючими рекомендаціями МОЗ України, планові вакцинації вакциною, анатоксином відкладаються до закінчення гострих проявів захворювання та загострення хронічних захворювань і проводяться після одужання або під час ремісії хронічного захворювання.

  В той же час, перенесення вакцинації або відмова від щеплення без обґрунтованої причини піддає дитину ризику зараження небезпечною інфекцією, яку можна попередити за допомогою імунізації.

  5 ПРИЧИН ЗРОБИТИ ДИТИНІ ЩЕПЛЕННЯ:

  - Імунізація може врятувати життя вашої дитини.

  - Вакцинація є безпечною і дуже ефективною.

  - Захищаючи себе, ви також піклуєтесь про інших.

  - Імунізація може заощадити ваш час і бюджет сім’ї.

  - Імунізація захищає майбутні покоління.

   

  Більше про вакцинацію можна дізнатися звернувшись до медичного працівника, який обслуговує ваше село, до сімейного лікаря а також в 104 та 105 кабінет Уманської амбулаторії.

   

  За інформацією Уманського районного центру

  первинної медико-санітарної допомоги 

  Схожі новини